sa Milicom Tanasijević, sekretarkom SEEH (South East European Heritage network) dopisivala sam se neko vreme u poslednih par meseci i veoma sam se obradovala kad mi je prosledila poziv za konferenciju na Cetinju, 3-5.jula.inače, SEEH je mreža koja povezuje nevladine organizacije koje se bave temom jugoistočnog evropskog nasleđa; osnovana je na inicijativu CHwB 2006.godine i od tad je radila, manje ili više intenzivno, na povezivanju organizacija u regionu.
sastanak je počeo 3.jula oko 18h, predstavljanjem (trenutnih i potencijalnih) članova: prvo nam je sjajna Višnja Kisić predstavila projekte NVO Evropa Nostra Srbije, kao i neke od predivnih projekata: Evropa Nostra Award, Entopia-our place in Europe i Cultural heritage counts for Europe, a pozvala nas je da prijavimo projekte za 7 najugroženijih mesta ili objekata do 1.avgusta!potom nam je Snežana Pejović predstavila Centar za negovanje i prezentaciju dokumentarnog nasleđa Kotora – Notar, kao i nekoliko zanimljivih projekata: centralni katalog pomorstva Crne Gore, kao i državni arhiv Crne Gore.
Ivana Vasilijević, arhitektica i moja poznanica iz Rogljeva, predstavila je udruženje ARCH, za rehabilitaciju kulturnog, sa naglaskom na industrijskom nasleđu. sajt im nije u funkciji, ali su radili izuzetne projekte Senjskih rudnika, kulturne rute Pančeva, tehnički arsenal u Tivtu itd.
Potom su se predstavili Valon i Teuta Xhabali iz udruženja ES Ma Ndryshe sa Kosova, čiji je osnovni cilj promocija aktivnog učešća građana i podizanja svesti u zaštiti i promociji kulturnog nasleđa.Milena Fiilipović, projekt menadžer u Regional Cooperation Council-u iz Podgorice pričala je o uspešno realizovanim projektima koje su ostvarili u saradnji sa Expeditio, Europanostra, CHwB, kao i o mogućim fondovima za finansiranje mreže i zajedničkih projekata.
draga Ivana Volić predstavljala je i Suburbium iz Petrovaradina (udruženje koje se bavi podsticanjem multidisciplinarnih aktivnosti radi skretanja pažnje stručnjaka i javnosti na baštinu kroz razmenu mišljenja, iskustava i primere dobre prakse), ali i udruženje čiji je član – Scenatoria, koje okuplja profesionalce i kreativce koji se bave umetnošću, arhitekturom i kulturom.
Daina Glavočić i Velid Đekić predstavili su PRO torpedo, udruženje iz Rijeke za zaštitu i promociju industrijskog nasleđa.
Edvin Lamce i Marvin Petrela iz Gjirokastra foundation predstavili su predivne projekte koji su pokrenuti, kao što su Seven Fountains Park, Zekate House, The Artisan Centre i mnoge druge…
potom sam ja predstavila Klub finih zanata sa projektima koje smo radili i koji slede: Od babe-devojka i Žene u zemljanoj arhitekturi.
a onda je Armada Molla i Artemisa Muço predstavile ADCT, udruženje za razvoj kulturnog turizma iz Tirane.a onda jedna fantastična priča o gradnji suhozida po Hrvatskoj udruženja Dragodid! Marko nas je sve ostavio bez teksta, što entuzijazmom, što predivnim projektima koje rade!
potom je šarmanta Dunja Vukotić predstavila udrugu Zgoda, sa kojom već imamo neke zajedničke ideje…
onda su usledilo predstavljanje dve neverovatne žene, iz udruženja “Osmjeh žene” iz Laktaša, Danica Bartolić i Valentina Vujinić:
osim moje omiljene Lejle, upoznali smo još jednu predivnu ženu – Aidu Vežić iz CHwB BiH-a, koja je, između ostalog, pominjala i portal kulturne baštine,
a onda sam, konačno, imala sam veliko zadovoljstvo da upoznam dve izuzetne žene koje stoje iza Expeditio udruženja, koje pratim već dugo i čijem se radu divim – Sandru Kapetanović i Tatjanu Rajić :)
a nešto kasnije priključio nam se Marko ilijanić iz Sinergije iz Herceg Novog.
nakon upoznavanja u petak, subota i nedelja prošle su veoma radno, uglavnom u grupnim radovima, koje je vodila Višnja. bivši sekretar, Manja Ivanova, ukratko je predstavila razvoj mreže od njenog osnivanja do danas… potom je Milica predstavila dešavanja u toku ove godine, od kad je ona preuzela brigu o mreži, nakon čega smo, u grupama, radili na SWOT analizi dosadašnjih rezultata.
nakon ručka imali smo zanimljivu sesiju o zamišljanju 3 scenarija (pesimistični, relani i optimistični) o tome kako se mreža razvija, a potom smo radili na preslagivanju vizije i misije same mreže.
veče je bilo posvećeno obilasku Cetinja – kakvo zeleno mesto, sa mirisom lipa i divnim ljudima… meni je bilo malo, pa sam otišla i u večernju, a i u nedeljnu šetnju! malo sam zakasnila, ali se u nedelju odvijala joga u parku, koju je vodila Tanja – kakva konferencija ;)
nakon ovoga nam je Aida Vežić predstavila Balkan Museum Network, kao i neke izuzetne projekte koje su pokrenuli: Meet, See, Do, WILD, 1+1 Life and Love.
nakon ručka, radili smo na prioritetima, aktivnostima, budućim projektima, kao i na menjanju uloga i prioriteta….
više fotografija pogledajte ovde.
“stari” članovi kažu da smo mi – “novi” doneli dobru i pozitivnu energiju grupi. ja sam bila srećna da upoznam ove sjajne ljude i načine na koje rade u ovom našem kontekstu. Pirate projekat doneo mi je povezivanje na evropskom nivou sa stručnjacima iz oblasti zemljane arhitekture, a ova mreža ima i jednu malu dodatnu vrednost – a to je da je naša i da se tiče nas, da zavisi od nas!
hvala na pozivu, gostoprimstvu, organizaciji i nadam se da ćemo biti od koristi jugoistočnoj Evropi :) živeli!