12 tehnika gradnje zemljom

Craterre (craterre.org) je svrstao tehnike gradnje zemljom u dvanaest velikih grupa, mada podela nije konačna, jer ima oko stotinu varijacija. Sve one korišćene su za gradnju, kako skromnih staništa, tako i ogromnih palata.


1-IZDUBLJENA ZEMLJA
tzv. trogloditska staništa izdubljena u zemljinoj kori. U većini slučajeva, rade se u mekom tlu – lesu, tufu ili poroznoj lavi, u toploj i suvoj klimi; ima ih od Kine (4 provincije u kojima živi oko 2 miliona Kineza), preko zemalja Španije do severne Afrike. Razlikujemo horizontalna udubljenja (kod nas “lagumice”) i vertikalna (“zemunice”.)


2-ZEMLJA KAO POKRIVAČ
Zemlja pokriva strukturu od drugog materijala, čime se dobija izuzetna termoizolacija.
* kuće u zemlji: struktura konstrukcije u zemlji je nezavisna, i može biti od bilo kog materijala. UNESCO-v kvart u Parizu građen je na ovaj način.
* kuće pokrivene zemljom: veoma star način gradnje, o čemu svedoči kuća Banpoo u Kini, stara oko 4000 godina. Zaštita od klimatskih uslova, više nego odbrana, je u osnovi građenja ovakvih objekata. Nekoliko tipova afričkih staništa Tanzanije, Burkine Faso, Etiopije i Nigera, pokriveni su debelim slojem nabijene zemlje. Na Islandu i u Norveškoj drveni krovovi pokriveni su busenima trave. Istraživanja pokazuju da sloj zemlje, pokriven sa 40cm busena trave, dovodi do smanjenja gubitka toplote 50-90%.


3-ZEMLJA KAO ISPUNA
Upotrebljena u suvom stanju, zemlja može ispunjavati bilo koji drugi materijal i doprinositi strukturi konstrukcije. Lakim i nestabilnim materijalima, ispuna od zemlje daje težinu i ojačava stabilnost. Stabilnim, povećava termiku i akustiku. Danas se ovaj metod često koristi u kriznim situacijama, posle velikih katastrofa.

4-SEČENA ZEMLJA
Blokovi zemlje direktno se seku iz organskog sloja zemljine mase. Ova tehnika je veoma stara – zemlja, povezana korenima biljaka, bila je sečena u busenima. Poznata je u nordijskim zemljama Evrope, Azije i Amerike. Tlo u neplodnim oblastima, bogato karbonatima, takođe je pogodno.

5-BLOKOVI OD NABIJENE ZEMLJE
Zemlja se nabija u kalupu ili oplati. Smanjenjem zapremine praznina u materijalu smanjuje se i njegova neotpornost na vodu, što povećava i zapreminu zida. Statičko nabijanje dobija se uz pomoć mašine za izradu blokova, dinamičko je nabijanje u oplati, a vibracija se koristi u izgradnji puteva.


5a-NABOJ
Masa zemlje se nabija u slojevima u oplati, vertikalno-izgradnja zida i horizontalno-podovi i plafoni.


6-DIREKTNO OBLIKOVANA ZEMLJA
Zemlja u plastičnom stanju oblikuje se u tanke zidove, bez upotrebe kalupa ili oplate.
* grnčarija – zemlja se priprema unapred, kako bi se dobila idealna plastičnost, uz dodatak biljnih ili životinjskih vlakana. Oblikuju se rolnice, koje se slažu jedna na drugu, a zatim se sjedine, slično načinu pravljenja grnčarije. Zidovi pravljeni na ovaj način debljine su 5-7cm, izuzev u osnovi. Musgumi severnog Kameruna i danas grade ovom tehnikom.
* oblikovane lopte – zemljane lopte velikih prečnika omogućavaju podizanje debljih zidova, rađenih u slojevima. Svaki sloj mora biti suv, pre nego što se nanese prethodni. Kako bi se obezbedila veća stabilnost, svaki naerdni sloj nanosi se na prethodni u formi sedla. Farme Lobija u Severnoj Gani i utvrđenja Samba u severnom Beninu građene su na ovaj način.
* oblikovanje pletenjem – tanki snopovi podužno pletene slame su omalterisani zemljom u plastičnom stanju, bogato glinom. Tanki zidovi (5cm) su napravljeni tako što se, bukvalno, pletu kao pletenice. Ovom tehnikom grade se ambari, čija forma podseća na keramičke posude. Neverovatno su izdržljivi.


7-NASLAGANA ZEMLJA / bauge (Francuska), cob (Engleska)
Tehnika gotovo potpuno napuštena u Evropi, još uvek se koristi u mnogim zemljama u razvoju – od jednostavnih ruralnih formi Avganistana do višespratnica Jemena. Od zemlje i slame oblikuju se velike lopte, koje se zatim slažu ili bacaju jedna na drugu. Zidovi se rade u slojevima, monolitno, i veoma su debeli (40cm-2m)

8-MODELOVANA ZEMLJA
Oblikuje se ručno ili pomoću kalupa u različite forme. Jedna je od najstarijih tehnika.
* kruškolike forme –najstariji čerpić datira iz 8000.godine pre n.e, i imao je formu hleba. Ti prvi, konusni, oblici evoluirali su kroz cilindrične, poluloptaste, u formi magarećih leđa, sve do paralelopipednih i kubičnih formi. I danas se grade bez kalupa u nekim delovima zapadne Afrike, i nazivaju se ’tubali’.
* cilindrične forme – nakon I svetskog rata, jedan Nemac donosi ovu tehniku iz centralne Afrike, koja je nazvana ‘Dünner’, i predstavlja prvi uticaj juga (zemalja 3.sveta) na sever. U drvenu skeletnu konstrukciju postavljaju se ovi čerpići koji se, zatim, pritiskaju jedni na druge, kako se ne bi koristio malter, a između svakog sloja postavljene su grane. Na ovaj način izgrađeno je 350 kuća.
* prizmatične forme – najčešće primenjivana tehnika, u najrazličitijim veličinama, težine od 2 do 30 kg. Prave se u kalupu od drveta ili metala, na podu ili na stolu.

9-ISTISNUTA ZEMLJA
tehnika preuzeta iz proizvodnje opeke, gde se zemlja istiska iz jakih mašina. Mogu se praviti čerpići, ugaoni i elementi raznih drugih oblika.

10-TEČNA ZEMLJA
Tečna zemlja se sipa u oplatu ili kalup, kao beton.
* cigle –omogućava prefabrikaciju cigli. Može se, ili sipati u kalupe, ili se prvo sipa,a zatim se iseku cigle. Metode u primeni na jugozapadu SAD-a.
* zidovi od tečne zemlje – zemlja se sipa u oplatu, kao beton. Koristi se u SAD-u. Može se armirati čeličnom mrežom ili bambusom, kao ojačanje zbog zemljotresa.
* popločavanjе – lako za izradu, zemlji se čak mogu dodati i pigmenti.

11-ZEMLJA&SLAMA
Mala količina zemlje bogata glinom rastori se u vodi, pa se zatim doda velikoj količini slame, čime se dobija lak materijal. Najbolja dužina slame je 15-40cm. Standardna mera je 70 kg slame na 600 kg zemlje, što daje zapreminsku masu od 70 kg/m3.
Prvo se napravi drvena bondruk konstrukcija, zatim se slama blago nabija, u zidove debljine 15-30cm.

12- ZEMLJA KAO ZAVRŠNA OBRADA
Zemlja, pomešana sa vlaknima, nanosi se u tankim slojevima, kako bi se zaštitila površina zida. Uglavnom se u noseću bondručnu konstrukciju uplete pleter ili se umetnu drvene daščice, na koje se, zatim, lepi zemlja.  Dalje, kao flaše, u obliku vikli, ili kao zemlja raspršena preko zida od pletera.

2 thoughts on “12 tehnika gradnje zemljom

  1. POŠTOVANA GOSPODO MUČI ME JEDAN PROBLEM , PA VAS MOLIM ZA SAVET. POSEDUJEM STARU KUĆU NA SELU RAĐENU OD NABOJA ZEMLJE I SLAME. DANAS SU ZIDOVI SPOLJA PRILIČNO OLJUSKANI I NAČETI KAKO SE TO MOŽE POPRAVITI RADIO BIH BLATOM NA STARI NAČIN DA DOBIJEM AUTENTIČAN IZGLED.

    • Poštovani, ogulite kreč (njega ne možete recilirati), pa skinete maltere (ako su nestabilni) i zapušite sve pukotine i neravnine sa mešavinom zemlja-slama. Skinuti malter iskoristite za prvi sloj, a drugi napravite od zemlje i pleve (ili seckane slame ili šta već imate na raspolganju.) Srdačan pozdrav.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *