u saradnji sa Društvom arhitekata Novog Sada, organizovan je treći kurs zemljane arhitekture 23-25.januara 2015.
u četvrtak, 22.januara, sa početkom u 19h, organizovali smo javno predavanje, namenjeno svima koji ne mogu da prisustvuju kursu. iako se mnogi žale na to što se kurs plaća, kada su predavanja besplatna i otvorena za javnost, po pravilu se ne pojave (ovo stvarno nije nikakva žalba ili pridika, samo konstatacija!) iskreno, mnogo više volim kad dođe manje ljudi, jer se, po pravilu, predavanje pretvori u jednu lepu diskusiju! bilo nas je ukupno 11 i stvarno sam uživala! veliku zahvalnost dugujem Tanji Babić ispred DANS-a, gospodinu penzionisanom statičaru sa Salajke, dvema gospođama od kojih je jedna došla (čak) iz Golubinaca na predavanje, dvema studentkinjama, kao i kolegama Danijeli, Branki, Jeleni i jedinom kolegi Milanu Badrljici! hvala za prijatno veče :)u petak, 23. januara, došlo je naših 15 veoma zanimljivih učesnika. nakon upoznavanja, pričali smo o zemljanoj arhitekturi, kao i o konstruktivnim kulturama koje se javljaju u svetu.
u subotu, 24. januara, pre podne smo razgovarali o 12 tehnika gradnje zemljom, a potom i o tri najrasprostranjenije tehnike: pleteru, ćerpiču i naboju.
popodne je bilo posvećeno zemljanoj arhitekturi Vojvodine, kao i dijagnostici i konzervaciji zemljane arhitekture. najzanimljivi deo bilo je predstavljanje starog objekta koji Vlada poseduje u Ruskom Krsturu, kao i predlozi učesnika za očuvanje ili rušenje istog…
u nedelju, 25.januara, pričali smo o modernoj zemljanoj arhitekturi, kao i trojici izuzetnih ljudi: Hasanu Fatiju, Gernotu Minkeu i Martinu Rauhu (ako niste do sad, pogledajte film “povratak gline, zaboravljenog materijala”), a potom su se učesnici podelili u dve grupe i u sat vremena napravili koncepte za 2 projekta! jedan od njih pokrenula je Lidija, za romsku decu iz Pančeva, sa kojima radi…
a drugi projekat predložio je Zvonko, za projekat kuće na obroncima Fruške gore…
imala sam sreću da slušam razvoj ideja u obe grupe naizmenično, koje su, pred pauzu, predstavile sažetak projekata svima.
Lidija je predstavila projekat RUPA (Romski Udruženi Praktični Aktivisti), objekat koji se sastoji iz jednog zatvorenog dela i velike nadstrešnice za organizovanje radionica i raznih aktivnosti sa decom, kao i mnoge prateće sadržaje.
a potom je Jelena objasnila koje bi sve materijale i tehnike upotrebljavali, sa reciklažom kao idejom vodiljom,
a potom je Zvonko predstavio projekat “južna padina”, stambeni objekat za 2-4 ljudi. interesantno je kako su razradili i argumentovali materijalizaciju svakog zida…
popodne smo prošli kroz testove zemlje, kao i blatne maltere, a potom smo uprljali i ruke.
ono što je bila najveća vrednost ovog kursa su ljudi koji su se okupili, od ekonomista, preko arheologa, studenata arhitekture, elektro inženjera, pedagoga, poljoprivrednika do arhitekata i bogatstvo razmene i različitih iskustava iz različitih delova Vojvodine, Srbije i Bosne :)
iako prilično intenzivan kurs sa mnogo informacija, čekamo da se sve slegne, pa da zajednički “ozbiljno” uprljamo ruke na radionici u Mošorinu, kao i da svako od učesnika primeni ono što je naučio kroz teoriju ovde…
moram priznati da sam za kurs, sasvim sebično i kao i prošle godine, izabrala datum svog rođenja. jer, kako bih, inače, imala priliku da se igram blatom u januaru?! umalo da se izvučem, ali su me, ipak, uhvatili na delu na samom kraju kursa :) presrećna, umorna i zadovoljna, blatnjavih noktiju, vratila sam se kući da proslavim sa Bojanom i porodicama! hvala od srca (Lidijino delo :)
za kraj, Zvonkov zaključak: kada sam, na prvom kursu permakulture, slušao da kuće mogu da se prave od slame i blata, mislio sam da je to potpuna glupost. kasnije sam se navikao na ovu ideju, a sada smatram da se kuće mogu praviti JEDINO od slame i blata :)
Uh, lepo bas kao i prosle godine, zanima me projekat RUPA, da li je to samo jedan projekat ili rade kao udruzenje…
hvala na informacijama
pozdrav
jedan potencijalni projekat. ali, Lidija radi sa nekim udruženjem, ako sam dobro razumela. povezaću vas!