
ostala sam “dužna” priču još od prošle jeseni – o radovima koje sam radila u tišini i miru, nakon svih radionica, u potkrovlju. na kraju svake je i kratak video o radovima, kao inspiracija :)

uprkos protivljenju, odlučila sam da ove kosine pretvorim u ormare. svi koji me znate, znate da preciznost nije moja osobina, pa ni drvo moj materijal.

ali, kad se sve uzme u obzir, mislim da nije tako loše ni ispalo. a na kraju krajeva, nije bilo nimalo lako, jer je svaki element bio drugih dimenzija.

mislim da će se dobro iskoristiti, a zadovoljna sam i rezultatima :) video u nastavku koristite samo kao podstrek da sami možete mnogo toga napraviti (profesionalni stolari i tesari: molim vas, ne gledajte!)
kad sam završila vratanca, htela sam da olepim ove drvene elemente između prozora, koji su prilično gadni i nejednaki :)

naučili smo već da se blato ne lepi za drvo, ali sa puno slame (i ponekim ekserčićem), to je više nego moguće.

dizajn u zabatu su napravili volonteri pre nekoliko godina, pa sam se samo nadovezala.

i za par dana izgledalo je dosta dobro:

u nastavku priprema i nanošenja zemlje & slame:
onda sam radila ove završne blatne maltere plave boje:

dobila sam džak kaolin gline (bele) – na 1 zapreminu kaolina, dodala sam 1 zapreminu prosejanog peska. i plavi oksidni pigment.

želela sam da bude mnogo tamnije, ali kad se osuši, nije tako ispalo :) nema veze, sviđa nam se i ovako (sin je insistirao na plavoj boji)

u nekim delovima sam nanela bele trake, kako bismo kasnije radili zgrafito. evo, ukratko, procesa:
e, za kraj smo došli do zidanja zidića oko tuša:

zidala sam pečenom tankom ciglom i krečnim malterima,

pa omalterisala sa obe strane istim malterom, a oblik napravila od krečnog maltera i slame.

nažalost, slušala sam neke “pametnjakoviće” da dodam neki nepropusni sloj, ali sam se pokajala, pa sam ga skinula… i nanela tadelakt direktno na zid, pa crni sapun. objašnjenje u nastavku kroz film (prilično je taman, oprostite.)
Bojan je popločao još jednu površinu, ispred učionice i baš nam dobro dođe :)

e, konačno završih 2021, pa sad mogu da vam pišem detaljnije šta je sve rađeno u 2022. a mi već krećemo sa 2023. i sa online kursom zemljane arhitekture – prijave su do 1.februara, a od proleća se vidimo na radionicama.
Pozdrav!
Meni je ovo sve sto radite toliko nadahnjujuce. Savrseno!
Molim Vas za neke informacije o ceni i pocetku online kursa 2023.
Punopozdrava
Draga Jasmina, hvala puno! Uskoro ćemo objaviti radionice u 2023, a online kurs je počeo pre mesec dana.